Son zamanlardaki pandemi, birçok endüstri için günlük yaşamda ve iş hayatında köklü değişiklikler getirdi. Konaklama endüstrisi en çok etkilenen sektörler arasında yer alırken, yüksek öğrenim tüm iş modelini buna karşılık olarak değiştirdi. Sağlık, elbette, tüm durumda ön ve merkez sektörlerden biri oldu ve tüm bu etkiler uzun süreli olacaktır.

Şu anda, bu ve diğer birçok sektördeki profesyoneller, kitleleri çekmek ve onlarla etkileşime geçmek için çabalıyor. Oteller misafir kabul edemezken, okullar öğrencilerini ağırlayamaz. Online müşteriler sayesinde gelirlerinde ortalama %54’lük bir artış gören çevrimiçi satıcılar bile, envanter ve verimlilik eksikliklerinde olağandışı zorluklarla karşı karşıya kaldılar.

Bu belirsiz ve benzeri görülmemiş ortamda, yeni teknolojiler ön plana çıkmaya başlıyor. İlk ülkeler ve ABD eyaletleri yeniden açılmaya başlasa bile, sosyal mesafenin yakın zamanda ortadan kalkması pek olası değil. Şimdi yeni pazarlama ve müşteri katılımı olanaklarına ihtiyaç var ve bu ihtiyaç gelecekte aylarca ve hatta yıllarca sürecek.

Bir araştırmaya göre,  sanal tur trafiği  Mart 2020’de geçen yılın aynı ayına göre %200’den fazla arttı. Bu arada, Amerikada COVID-19’u çevreleyen konulara odaklanılan  5.000 lise son sınıf öğrencisiyle yapılan bir  anket, bu süre zarfında sanal turların doğru üniversiteyi seçmede ana karar verme faktörü haline geldiğini buldu.

Bu bağlamda dijital haritalar ve sanal turlar yeni bir önem kazanmaya başlıyor. Eskiden birçok kişi tarafından eğlenceli bir çevrimiçi katılım aracı olarak kabul edilen bu araçlar, basit bir ziyaretin veya yüz yüze planlama turunun zor hatta imkansız hale geldiği bir çağda hem pazarlama hem de operasyonlar için hayati bir araç haline geldi.

Özellikle COVID-19’dan etkilenen dört sektöre daha yakından bakacak olursak, sanal turların ve dijital haritaların dikkat, verimlilik ve gelir elde etme üzerinde nasıl çok ihtiyaç duyulan bir etki yapabileceğini inceliyoruz.

Bir  3B harita, depo lojistiğini  çeşitli şekillerde iyileştirebilir :

 • Hem alan planlamasına hem de eğitime yardımcı olarak alan ve rafların doğru bir temsilini oluşturmak.
 • Daha kolay geri çekme için tek tek öğelerin tam olarak nerede bulunduğunu gösteren bir sanal konum envanteri oluşturma.
 • Belirli varlıkları takip etmek için sensörleri kullanma, depolama süreci boyunca en önemli stoğunuzu takip etme.
 • Canlı güncelleme aracı ve konumlara erişim, personelin gerektiğinde ve yakınlarda varlıkları ve ekipmanı hızla bulmasını sağlar.
 • Haritada hız için simüle edilebilen yollar aracılığıyla, kolay sipariş alımı ve montajı için navigasyon yolları çizme.
 • Personelin ve geri alma personelinin zaman ve çabayı azaltmak için ihtiyaç duyacağı temel kaynakların konumunu vurgulayın.

COVID-19, e-Ticaret’te geliri artırdığı kadar,  Amazon gibi devler için bile tedarik zincirlerini zorladı . Optimize edilmiş depo lojistiği, daha fazla verimlilik ve nihayetinde daha iyi iş operasyonları sağlar. Kısacası, sanal tur her alanda pandemide büyük bir teknolojik adım oldu.

Bu gelişime ayak uydurmak tamamen sizin elinizde…

 • Okumaya Devam Et
 • Okumaya Devam Et
 • Okumaya Devam Et
 • Okumaya Devam Et
 • Okumaya Devam Et
 • Okumaya Devam Et